Programování řídících systémů AMX

Jsem programátor řídících systémů AMX. Nabízím spolupráci komukoliv, kdo by chtěl tyto skvělé systémy používat do svých instalací, ale nemá vyškoleného pracovníka, případně má, ale potřebuje nárazově využít programátora AMX s hlubšími znalostmi a zkušenostmi.

Mám dlouholetou praxi (se systémy AMX pracuji od roku 2001) a jsem držitelem certifikátu ACE, udělovaným přímo společností AMX USA.

Certifikát ACE (AMX Certified Expert) je celosvětově uznávaný jako záruka vysoké odbornosti a způsobilosti k samostatné práci se systémy AMX.

Roman Cervenan AMX Control Programmer certificate

 

Zajišťuji návrh, správné sestavení a následné naprogramování řídících systémů AMX. Zajistím dodávku komponent řídícího systému AMX, včetně instalace a zapojení všech prvků řídícího systému. 

 

AMX Code ModulTvorba modulů pro řídící systémy AMX

Pro společnosti vyrábějící automatické či poloautomatické systémy (výrobci topných/klimatizačních systémů, zabezpečovacích systémů, AV techniky, elektronických prvků  apod.), které jsou propojitelné s inteligentními nadstavbovými řídícími systémy, nabízím vytvoření modulu pro řídící systém AMX.  Tento modul pak mohou systémoví integrátoři AMX systémů jednoduše kdykoliv použít pro propojení Vašich systémů s řídícími systémy AMX, bez potřeby hlubší znalosti komunikačního protokolu Vašeho zařízení. Více viz Tvorba modulů pro řídící systémy AMX.

 

 

Následuje přehled nejčastěji používaných zařízení integrovaných do systémů, které jsem programoval. U všech zařízení jsem autorem zdrojového kódu komunikačního modulu pro systémy AMX. Zařízení z tohoto přehledu jsou odzkoušená většinou dlouholetým provozem v řídícím systému, tudíž jako taková je mohu doporučit.

Ovládací rozhraní systémů

AMX touch panelsTouch panely / dotykové panely AMX, tlačítkové panely AMX, aplikace pro běžné PC, ovládání přes chytré telefony (Android, iOS-iPhone), Windows, Mac OS, iPady, iPody, různé druhy tlačítkových systémů různých výrobců (vstupy do řídícího systému většinou přes relé).

Samostatnou kapitolou je ovládací software psaný pomocí aplikace iRidium - což je Univerzální vizualizační a ovládací software - jedná se o (cituji výrobce): aplikaci pro ovládání Audio/Video zařízení, Media serverů a automatizačních systémů s plnou dvoucestnou komunikací, skripty a zákaznicky přizpůsobitelnými rozhraními, která umožňují ovládat celý Váš systém z jedné snadno použitelné aplikace.
iRidium se dá použít jako ovládácí rozhraní pro AMX systémy, ale také se dá použít jako samostatné řešení pro některé typy instalací - díky zkušenostem s tímto softwarovým balíkem nabízím také jeho integraci.

Osvětlení, žaluzie, rolety

Inteligentní elektrické rozvaděče s prvky od společností Apollo Art, iLight, WAGO, komunikujících protokolem RS232, případně RS485 či RS422, dále pak rozvaděče různých  výrobců komunikujících rozhraním KNX

Sauna, whirpool, bazénové technologie

Výrobce Klafs, komunikace rozhraním RS232, případně KNX.

Zabezpečovací systém

Systémy Galaxy, komunikace rozhraním RS232, šifrovaným protokolem, systémy PARADOX, komunikace RS232.

Vzduchotechnika

Systémy komunikující standardem KNX, dále pak systémy různých výrobců využívajících ke komunikaci s řídícím systémem systémy českých výrobců Amit, Micropel, Tecomat - ty používají vlastní, dobře dokumentované komunikační protokoly, případně Modbus, většinou nad rozhraním RS232, ale také TCP-UDP/IP.

Domovní zvonky

Výrobce Fermax, komunikace systémem speciálně propojených slaboproudých relé, výrobce 2N, komunikace SIP a HTTP protokolem.

Kamerový systém

Výrobce Samsung, komunikace IR, případně RS232.

Konferenční systém

Dánský výrobce profesionálních konferenčních systémů DIS, komunikace obvykle RS232, možnosti jsou zde ovšem mnohem širší, včetně TCP/IP, webservice apod. Konferenční systémy Polycom, komunikace RS232, případně TCP/IP.

Měřící technika a komunikační převodníky 

Mnou velmi oblíbený český výrobce Papouch. Na výběr komunikace všemi dostupnými myslitelnými rozhraními a protokoly, dle potřeb konkrétní instalace.

AV technika

Samostatnou kapitolou je pak AV technika. Ta se dále dá dělit na mnoho podsystémů:

Projekční a zobrazovací technika

Projektory výrobců NEC, Sanyo, JVC, Dream Vision, Sony, Vivitek, Benq, Dell, EIKI, Panasonic, Plus, Epson, Optoma. Komunikace především obousměrná rozhraním RS232. Televize všech možných značek, řízení většinou IR rozhraním, vyjímečně pak RS232 (např. Hantarex).

Transportní technika

Vizualizéry, kamery, CD, mp3 přehrávače, videa, DVD, bluray přehrávače apod. Široká škála výrobců. Kromě obvyklého standardního rozhraní IR, které není problém implementovat do řídícího systému prakticky na počkání, se používá také mnoho zařízení se sofistikovanějšími komunikačními protokoly nad rozhraními RSxxx, TCP/IP, MIDI, případně KNX. Zde se jedná například o značky NAD, Marantz, Denon, Sony, Panasonic, Xtreamer, Onkyo, výborně říditelné kamery ELMO, vizualizéry ELMO, Vaddio, VideoLabs, Wolfvision, atd.

Obrazové a zvukové přepínače - switchery

Klasičtí výrobci profizařízení v oboru - Extron, Autopatch (nyní již pod značkou AMX), samotné AMX, Altinex, Comm-Tec, dále pak výrobci zařízení určené spíše pro menší (např. domácí) systémy - NAD, CYP, Atlona, Kramer. Komunikace u těchto páteřních prvků AV systémů většinou RS232, vyjímečně TCP/IP.

Audiomixy

Výrobci digitálních audiomixů Allen Heath, BSS, Yamaha, ClearOne, Beyerdynamic, AKG, Roland, Ecler. Komunikace téměř výhradně RS232, MIDI, občas TCP/IP.

Speciální obrazové mixy, záznamová/střihací/streamovací zařízení

Obrazové mixážní pulty TV One. Speciální záznamová zařízení Mediasite, Accordent, umožňující současný záznam video signálu z kamery, RGB signálu z PC a audia - vytváří záznam v přímo publikovatelné podobě, ať už na webu či CD/DVD. Hlavní řízení přes rozhraní RS232, Accordent pak TCP/IP (telnet).

 

Závěrem

Výčet je myslím celkem vyčerpávající, nicméně nemůže postihnout vše. V případě, že značku Vašeho zařízení zde nenajdete, nezoufejte, i z výše uvedeného seznamu je myslím zřejmé, že nalézt řešení právě pro Vás snad nebude neřešitelné.