Můj dům - můj hrad

Ovládání rodinného domu - stav/ovládání osvětleníPo léta pracuji na systému automatizace provozu domku - s či bez použití řídícího systému AMX.

Můj dům je koncipován tak, že ho můžu ovládat bez použití řídícího systému, jen pomocí software psaným v Delphi za použití obyčejného PC s jednou rozšiřující 2xCOM kartou. Toto řešení je vhodné tam, kde není třeba připojovat k nadřazenému systému více systémů třetích stran různými komunikačními rozhraními, a kde není kladen až takový důraz na stabilitu či rychlost systému (přece jen takový systém běží na obyčejném PC a to je prostředí, ve kterém hardwarová komunikace s produkty třetích stran je poněkud komplikovanější - nicméně možná, a jak dokazuje můj systém, také dost dobře funkční).

Jedná se o aplikaci ušitou na míru potřebám mé rodiny, ale jádro systému je univerzální a s drobnými úpravami je možné ho použít na jakýkoliv rodinný dům.

Systémem ovládám rolety, světla, topení, bojler, cirkulační čerpadla apod. Vše na základě vyhodnocení údajů z čidel či na základě požadavku uživatele domu (časově nastavitelné činnosti, události při západu-východu slunce apod., uživatelem spouštěné činnosti).

Základní stavové informace - aplikace pro Android

Všechny prvky systému je samozřejmě možné ovládat na dálku přes internet (po zabezpečeném protokolu SSH), mohu napsat aplikaci přímo pro Android mobil (výhoda velmi malého přenosu dat). Samozřejmostí je jakákoliv spolupráce těchto systémů s libovolnou databází pro ukládání sledovaných dat (teploty, provozní informace), exporty dat na web, následné zpracování zobrazování dat jak pro PC, tak pro web. Jako ukázka takového výstupu na web myslím dobře poslouží údaj pod textem - Teploty Lipová (po kliku na text se objeví grafy s historií vývoje teplot).

Obdobný systém se dá pořídit s minimálními náklady oproti profirealizacím a pro majitele domku představuje možnost mít domek pod kontrolou ve stejném rozsahu jako u profirealizací. 

 

 

V případě dotazů kolem možné implementace do Vašeho domečku mne neváhejte kontaktovat.

 

Teploty Lipová